Michał Górski

adwokat

Doktor nauk prawnych, ukończył także studia historyczne. Współautor książek prawniczych i autor wielu artykułów w czasopismach naukowych oraz portalach branżowych. Miłośnik gór, historii oraz kultury ludowej...
[Więcej >>>]

Jan Górski

adwokat

Wcześniej radca w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, ukończył także aplikację sądową. Współautor książek prawniczych oraz autor tekstów prawniczych m.in. w "Dzienniku Gazecie Prawnej" oraz "Rzeczpospolitej". Miłośnik gór i dobrych seriali historycznych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się z nami

Jak wygląda sądowe postępowanie o zniesienie współwłasności nieruchomości

Jan Górski26 sierpnia 2024

Jak wygląda sądowe postępowanie o zniesienie współwłasności nieruchomości? Co zawiera wniosek o zniesienie współwłasności? Ile wynoszą opłaty?

Sądowe postępowanie o zniesienie współwłasności nieruchomości wszczyna się na wniosek osoby uprawnionej, którą jest z reguły jeden ze współwłaścicieli.

Wnioskodawca składa tyle egzemplarzy wniosku, ile jest uczestników postępowania, plus jeden egzemplarz dla sądu.

Uczestnikami postępowania powinni być wszyscy współwłaściciele nieruchomości.

Opłata sądowa od wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości jest stała i wynosi 1000 zł. W razie zgodnego wniosku wszystkich zainteresowanych obowiązuje uprzywilejowana opłata w wysokości 300 zł.

Więcej o tym, jak powinien wyglądać wniosek o zniesienie współwłasności, piszemy w artykule „Wniosek o zniesienie współwłasności – co powinien zawierać? Wzór”. 

Ponadto, w naszej książce „Sądowe zniesienie ułamkowej współwłasności nieruchomościpodaliśmy wyczerpujące wzory wniosków o podział współwłasności przez sąd.

Dodatkowo pokazujemy, jak w praktyce wyglądają orzeczenia sądowe (wzory postanowień).

Jeżeli wniosek jest należycie opłacony i nie ma braków formalnych, przewodniczący wydziału zarządza doręczenie odpisu wniosku wraz z załącznikami wszystkim uczestnikom postępowania.

Jak wygląda sądowe postępowanie o zniesienie współwłasności nieruchomości

Zniesienie współwłasności — posiedzenie przygotowawcze

Po doręczeniu odpisów wniosku przewodniczący może wyznaczyć tzw. posiedzenie przygotowawcze, na którym omawia się z zainteresowanymi możliwość ugodowego załatwienia sprawy, a jeśli do ugody nie dojdzie, ustala się kierunek postępowania w sprawie w postaci planu rozprawy.

Zatwierdzenie tego planu ma umożliwić sprawne przeprowadzenie i zakończenie sprawy.

Uwaga!

Jeżeli wyznaczono posiedzenie przygotowawcze, strona może przytaczać twierdzenia i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej do chwili zatwierdzenia projektu planu rozprawy albo sporządzenia planu rozprawy.

Twierdzenia i dowody zgłoszone po zatwierdzeniu projektu planu rozprawy albo sporządzeniu planu rozprawy podlegają pominięciu, chyba że strona uprawdopodobni, że ich powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później.

Rozprawy sądowe o podział nieruchomości

Jeżeli nie wyznaczono posiedzenia przygotowawczego, przewodniczący może wyznaczyć zainteresowanym termin do zajęcia stanowiska w sprawie, po którego upływie wyznacza termin rozprawy, w celu przeprowadzenia dowodów zgłoszonych we wniosku i dodatkowych zgłoszonych przez uczestników postępowania.

Uwaga!

Jeżeli nie zarządzono przeprowadzenia posiedzenia przygotowawczego, strona może przytaczać twierdzenia i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej aż do zamknięcia rozprawy, z zastrzeżeniem niekorzystnych skutków, które według przepisów kodeksu mogą dla niej wyniknąć z działania na zwłokę lub niezastosowania się do zarządzeń przewodniczącego i postanowień sądu.

Jeżeli zniesienie współwłasności nieruchomości ma polegać na jej fizycznym podziale, wówczas obowiązkowe jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego geodety uprawnionego do sporządzania projektów podziału.

Apelacja w sprawie o podział współwłasności – pomoc adwokata

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego i wysłuchaniu ostatecznych stanowisk zainteresowanych sąd wydaje i ogłasza postanowienie o zniesieniu współwłasności.

Stronę niezastępowaną przez adwokata lub radcę prawnego, obecną przy ogłoszeniu postanowienia, przewodniczący poucza o sposobie i terminie zgłoszenia wniosku o doręczenie postanowienia o zniesieniu współwłasności z uzasadnieniem oraz warunkach, sposobie i terminie wniesienia  środka zaskarżenia — apelacji.

Pisemne uzasadnienie postanowienia sporządza się  tylko na wniosek strony o doręczenie odpisu postanowienia  z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku.

Uwaga!

Złożenie wniosku o doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem jest bezwzględnym warunkiem umożliwiającym zaskarżenie tego postanowienia apelacją do sądu odwoławczego.

Jeżeli przebieg rozprawy utrwalany jest za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz (tzw. e – protokół), uzasadnienie może być wygłoszone po ogłoszeniu postanowienia i utrwalone za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, o czym przewodniczący uprzedza przed wygłoszeniem uzasadnienia.

Następnie wtedy sporządza się transkrypcję wygłoszonego uzasadnienia.

Strona, która chce zaskarżyć postanowienie, obowiązana jest w terminie tygodnia złożyć wniosek o nadesłanie jej odpisu postanowienia wraz z odpisem transkrypcji wygłoszonego jego uzasadnienia.

Doświadczony w prawie nieruchomości adwokat może skutecznie doradzić, czy istnieją realne szanse na wygraną w postępowaniu odwoławczym.

Jan Górski
adwokat

dr Michał Górski
adwokat

Zdjęcie VD Photography pochodzi z Unsplash

***

Czy można znieść współwłasność bez zgody pozostałych współwłaścicieli?

Czy można znieść współwłasność bez zgody współwłaścicieli? Czy każdy właściciel może wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności?

Wielkość udziału współwłaściciela w nieruchomości ma decydujący wpływ na zakres jego uprawnień. Nie dotyczy to jednak uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Zgodnie bowiem z art. 210 zdanie pierwsze k.c. każdemu ze współwłaścicieli przysługuje uprawnienie do żądania sądowego jej zniesienia [Czytaj dalej…]

W czym możemy Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielimy się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszamy Cię do kontaktu.

Przedstaw nam swój problem, a my zaproponujemy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować nasza praca.

Michał Górski

Jan Górski

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jan Górski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jan Górski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: