Michał Górski

adwokat

Doktor nauk prawnych, ukończył także studia historyczne. Współautor książek prawniczych i autor wielu artykułów w czasopismach naukowych oraz portalach branżowych. Miłośnik gór, historii oraz kultury ludowej...
[Więcej >>>]

Jan Górski

adwokat

Wcześniej radca w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, ukończył także aplikację sądową. Współautor książek prawniczych oraz autor tekstów prawniczych m.in. w "Dzienniku Gazecie Prawnej" oraz "Rzeczpospolitej". Miłośnik gór i dobrych seriali historycznych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się z nami

Czy można znieść współwłasność bez zgody pozostałych współwłaścicieli?

Jan Górski25 sierpnia 2024

Czy można znieść współwłasność bez zgody współwłaścicieli? Czy każdy właściciel może wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności?

Wielkość udziału współwłaściciela w nieruchomości ma decydujący wpływ na zakres jego uprawnień. Nie dotyczy to jednak uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Zgodnie bowiem z art. 210 zdanie pierwsze k.c. każdemu ze współwłaścicieli przysługuje uprawnienie do żądania sądowego jej zniesienia.

Zatem z wnioskiem takim może wystąpić współwłaściciel, który ma nawet minimalny udział w nieruchomości, a pozostali współwłaściciele nie mogą się takiemu żądaniu skutecznie przeciwstawić.

Co przy tym ważne, roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu (art. 220 k.c.).

Czy można znieść współwłasność bez zgody pozostałych współwłaścicieli

Wyłączenia i ograniczenia w zakresie zniesienia współwłasności

a) Umowne zniesienie współwłasności — wyjątki

Nasz system prawny przewiduje pewne wyjątki od uprawnienia do żądania zniesienia współwłasności.

Przede wszystkim współwłaściciele mogą zawrzeć umowę wyłączającą okresowo możliwość wystąpienia z wnioskiem o zniesienie współwłasności.

Wyłączenie to może dotyczyć okresu nie dłuższego niż pięć lat.

W ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalszy okres, nieprzekraczający pięciu lat.

Przedłużenie to można ponowić. (art. 210 zdanie 2 i 3 k.c.)

b) Zniesienie współwłasności części wspólnej budynku

Generalne wyłączenie  dotyczy braku możliwości zniesienia współwłasności w przypadku tzw. współwłasności przymusowej, powstałej w wyniku ustanowienia w budynku odrębnej własności lokali.

Obejmuje ona część gruntu, na którym posadowiony jest budynek oraz wspólne części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Należą do nich następujące części budynku: klatka schodowa, korytarze, pralnie, suszarnie, pomieszczenia na przechowanie wózków, czy rowerów, ale także instalacja grzewcza służąca do ogrzewania całego budynku i to także te jej odcinki, które znajdują się wewnątrz wyodrębnionych lokali.

Ustawa rozstrzyga, że nieruchomość ta jest związana z własnością poszczególnych lokali, nie może być przedmiotem samodzielnych rozporządzeń i jest niepodzielna (nie ulega podziałowi).

c) Istota społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości

Niemożność zniesienia współwłasności może wyjątkowo wynikać gospodarczego przeznaczenia nieruchomości.

Tak jest np. w przypadku drogi polnej dającej jej współwłaścicielom dostęp do drogi publicznej.

Według stanowiska Sądu Najwyższego zniesienie współwłasności takiej drogi jest możliwe tylko za zgodą wszystkich jej współwłaścicieli.

d) Żądanie zniesienia współwłasności a art. 5 kodeksu cywilnego

Żądanie zniesienia współwłasności należy do fundamentalnych uprawnień współwłaściciela, a zatem jego ograniczenie powinno mieć wyraźną podstawę ustawową.

W związku z tym powstaje pytanie, czy podstawą takiego ograniczenia może stanowić ogólna norma art. 5 k.c., która zabrania czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego uznaje się, że żądanie działu spadku i zniesienia współwłasności jest ustawowym prawem współwłaścicieli o tak podstawowym charakterze, iż co do zasady nie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, gdyż z samego założenia współwłasność jest stanem nietrwałym.

Każdy ze współwłaścicieli musi bowiem liczyć się z możliwością jej zniesienia także w sposób, który może pozbawić go prawa do rzeczy lub je ograniczyć.

Dlatego też, zdaniem Sądu Najwyższego, stosowanie art. 5 k.c. jako podstawy odmowy uwzględnienia żądania zniesienia współwłasności może mieć miejsce w sytuacjach zupełnie wyjątkowych.

Czy można znieść współwłasność bez zgody współwłaścicieli?

Tak więc, Drogi Czytelniku,

Jeżeli pozostajesz we współwłasności nieruchomości, która Cię uwiera, skorzystaj z możliwości wyjścia z niej, składając do sądu wniosek o jej zniesienie.

Jan Górski
adwokat

dr Michał Górski
adwokat

Zdjęcie: Expect Best

***

Jak znieść współwłasność nieruchomości? Jakie są procedury?

Jak znieść współwłasność nieruchomości? Jakie są procedury?

Współwłasność nieruchomości jest z reguły stanem tymczasowym, przejściowym. Ustawa przewiduje stosunkowo łatwą możliwość wyjścia z tego stanu.

Są dwie możliwości wyjścia ze współwłasności nieruchomości: sądowy i umowny [Czytaj dalej…]

W czym możemy Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielimy się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszamy Cię do kontaktu.

Przedstaw nam swój problem, a my zaproponujemy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować nasza praca.

Michał Górski

Jan Górski

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jan Górski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Jan Górski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: