Długotrwałość postępowania o zniesienie współwłasności nieruchomości zależy od dwóch głównych czynników: stopnia skomplikowania sprawy i od „mocy przerobowych” danego sądu.
Już z tych stwierdzeń wynika, że nie można podać nawet w przybliżeniu jakiegoś „uśrednionego” okresy trwania takiej sprawy.
Jak długo trwa sprawa w sądzie o zniesienie współwłasności — uwagi ogólne
Jest rzeczą jasną, że sprawa, w której sąd przeprowadza szereg dowodów, zwłaszcza z zeznań świadków i opinii biegłych trwa z reguły dłużej od sprawy, w której zakres postępowania dowodowego jest zdecydowanie skromniejszy.
Jeżeli do tego dojdzie postępowanie odwoławcze, wszczęte na skutek wniesienia apelacji przez któregoś z uczestników postępowania, to trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż czas trwania takiej sprawy od wniesienia wniosku do uprawomocnienia się postanowienia sądowego może wynieść kilka lat.
Jeżeli pomiędzy uczestnikami nie ma sporu, to zakres prowadzonych dowodów jest bardzo ograniczony, a w sprawie nie dochodzi do wniesienia apelacji, wówczas postępowanie może zakończyć się nawet w ciągu jednego roku.
W takim przypadku dużo zależy jednak od szybkości postępowania w sprawach w konkretnym sądzie, a szybkość ta jest bardzo zróżnicowana.
Z naszej praktyki wynika, iż najczęściej jest tak, że im sąd jest mniejszy, to postępowania sądowe w nim trwają krócej. Oczywiście, od reguły tej są wyjątki.
Trzeba przy tym podkreślić, że wnioskodawca nie ma swobody wyboru sądu, do którego wnosi sprawę o zniesienie współwłasności nieruchomości.
Ustawa przesądza bowiem, że wyłącznie właściwym jest tu sąd położenia nieruchomości.
Ważne jest, żeby wszystkie działania strony (wniosek, pisma procesowe) itd. były odpowiednio sformułowane i nie zawierały braków formalnych czy innych błędów – jeden brak formalny wystarcza, żeby postępowanie przedłużyło się o szereg miesięcy.
Przewlekłość postępowania sądowego w sprawie o podział nieruchomości — skarga
Stronom (uczestnikom postępowania) przysługuje forma procesowej reakcji na przewlekłość postępowania sądowego. Jest nią możliwość złożenia skargi na przewlekłość z żądaniem zasądzenia odpowiedniej kwoty pieniężnej tytułem swoistego „zadośćuczynienia”.
Skargę tę wprowadzono ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. ( Dz. U. 2023 r., poz. 1725).
Zgodnie z art. 2 tej ustawy, strona może wnieść skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności faktycznych i prawnych.
Sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie.
Uwzględniając skargę, sąd na żądanie skarżącego przyznaje od Skarbu Państwa sumę pieniężną w wysokości od 2000 do 20 000 złotych.
Jak podano w prasie prawniczej, w 2023 r. do sądów przełożonych, a więc sądów okręgowych i apelacyjnych wpłynęło prawie 11 tys. skarg. Średnia zasądzonych kwot wyniosła 3500 zł.
Istotnym skutkiem uwzględnienia skargi jest to, że sprawa, której skarga dotyczy, ma pierwszeństwo w kolejności spraw do rozpoznania w danym sądzie.
Zapraszamy do kontaktu.
Jan Górski
adwokat
dr Michał Górski
adwokat
Zdjęcie: Andrey Grushnikov
***
Wniosek o zniesienie współwłasności – co powinien zawierać? Wzór
Co powinien zawierać wniosek o zniesienie współwłasności? Przykładowy wzór wniosku o zniesienie współwłasności do pobrania w dalszej części tekstu.
Żądanie zniesienia współwłasności nieruchomości rozpoznawane jest w trybie nieprocesowym na wniosek osoby uprawnionej, zwanej wnioskodawcą [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }